על האנשים

איי קוקי הם פולינזים. האיים הצפוניים התיישבו ככל הנראה בסביבות 800 לספירה על ידי מהגרים ממערב – סמואה וטונגה. קבוצת התושבים הדרומית נובעת ברובה מהמטיילים מאיי החברה ומהמרקסות.

כאשר נוצר קשר אירופי לראשונה בסוף המאה ה -18 באיים הדרומיים יחד עם האוכלוסיות המשגשגות. רארונגונגה תמך בכ- 8000. עם זאת, מחלות אירופיות מחקו כמעט את הרארוטונגים הטהורים באמצע המאה ה -19 והקטינו את מספרם לפחות משנת 2000. מאז, תוספות תקופתיות של תושבי האי החיצוניים בנו את אוכלוסיית רארוטונגה לכ- 9000. סך הכל האוכלוסייה מכל האיים הוא כ -18,000. ההערכה היא כי ישנם עוד 37,000 תושבי אי קוק, המתגוררים בניו זילנד ובאוסטרליה.

תושבי האי הם מהגזע המאורי, הקשורים מאוד בתרבות ובשפה למאורים של ניו זילנד, המאואים של פולינזיה הצרפתית, המאורים של אי הפסחא (הידועים בשם Rapanui) וה- Kanaka Maoli מהוואי.

מפת הגירה

 

הגירה מאזור Solomons לאזור Hawaii  ולכיוון מזרח

החשיבה הנוכחית מציבה כי לראשונה הגיעו לאיים גלים של מהגרים עם צבע עור “בהיר”ם מדרום מזרח אסיה (בין 5000 ל 1500 לפני הספירה). עבודות שנערכו לאחרונה על ידי חוקרי DNA מצביעות על כך שאבות אבותיהם של הפולינזים הגיעו לפפואה גינאה החדשה אולי לפני 7000 שנה. זו הפכה לנקודת הקפיצות לקראת ההתקדמות הראשונה שלהם באוקיינוס ​​השקט. העדויות הגנטיות הן שאנשים אלה היו קיימים יחד עם המלנזים לפני שעברו מזרחה אל מה שכעת הוא פולינזיה מבלי לקחת עמם אלמנטים גנטיים מלנזיים.

הם הגיעו לשם בקאנו על ידי שיט בתוך האוקיאנוס, התחנה הראשונה הייתה מיקרונזיה, אז פיג’י ובהמשך לטונגה. משם הם פנו צפונה לסמואה, הטוקלאוס ואז עשו את הקפיצה האדירה מזרחה אל המרקסות. לאחר תקופת התבססות, המרקאים העזו לפנות גם לכיוון דרום ומערב בסביבות 500 לספירה עד טהיטי ואי הפסחא וצפונה להוואי, מערבית לאיי קוק ואז על פני המרחב העצום והריק לניו זילנד. בערך 800 עד 1000 לספירה, ריאטאה באיי החברה, ביססה עצמה כמרכז של תרבות ודת ושלחה מסעות להוואי, לטבחים ומזרח לארכיפלג טואמוטו כדי לשלוט על אותם איים. הם לקחו איתם את דתם, מסורות תרבותיות, רפואה ושפה שהייתה, כמובן, מאורי.

הקאנו המפורסם – הווקה הענקית ‘טה או או טונגה’ מרארוטונגה שעשתה בהצלחה את המסע לטהיטי ואז להוואי בתחילת 1995. תמונה גדולה 93K.

באיי קוק משתמשים כיום בשלוש שפות: מאורי, אנגלית ופוקאפוקאן. מקורו של הצחוק במערב פולינזיה ויש לו קשרים עם לשונות סמואה, טוקלאו וניואה. על פי חוקרת וחוקרת ניו זילנד, ד”ר מרי סליסבורי, נטען כי פוקאפוקאן היא השפה העתיקה ביותר באיי קוק, שעבדה קשה עם פוקאפוקנים כדי לתרגם את התנ”ך לשפתם.

המאורים המשמשים את אנשי הטבחים יש שישה ניבים. הם: ראקהנגה / מניהיקי, פנרהין, מנגאיה, רארוטונגה, אאוטתאקי ואטיו / מוק / מיטרו. פוקאפוקאן מדוברת בפוקאפוקה ובנסאו. תושבי פלמרסטון מדברים אנגלית במבטא גלוסטרשייר הוויקטוריאני. הסיבה לכך היא שפלמרסטון לא היה מיושב עד שנת 1862, כאשר איש מגלוסטר, וויליאם מאסטרס, התיישב שם עם שלוש נשותיו הפולינזיות ונשאר עד שהוא נפטר בשנת 1899. ההגמוניה שלו השתלטה על ידי אחד מבניו עד שנת 1956 כשהועברה ל נכדו. כמעט לכל תושבי האי קוראים מרסטרים – מישהו שהוסיף ‘r’ לשם המקורי.

 מרבית תושבי קוק הדרומיים מסוגלים לתקשר עם אלה מהאטולים הצפוניים הרחוקים. כמו כן חלה נהירה ניכרת של אנשים מהאיים החיצוניים אל רארוטונגה בחיפוש אחר הזדמנויות וזה הביא להומוגניות רבה יותר של השפה.

למרות שהם אוהבי כיף וידידותיים, תושבי קוק, כמו טהיטים ופולינזים אחרים, הם אנשים שמרנים ודתיים באופן כללי הדבקים באורח חייהם ותרבותם המקובלים. הם אינם תואמים את המיתוס המערבי הלא מבוסס על היותם נהנתנים רופפים של מוסר קל. המיסיונרים הראשונים חותמו את האותיות הבלתי מחיקה שלהם על איים אלה במאה ה -19.

SOURCE: http://www.ck/people.htm


Daily Crossword Clues:

 1. Smithwick's beer
 2. Closed
 3. Affectedly dainty — as in "The Go-Between"
 4. Guinness of "Scrooge"
 5. Female French friend
 6. Person
 7. Toothed wheel
 8. Bacterium
 9. Congresswoman Omar
 10. Bugs Bunny's whirling foe
 11. The ____, between New Brunswick and Nova Scotia, has the world's largest tidal range
 12. Names conditions
 13. Postpone
 14. Kingdom
 15. Powerful beams fired in "The War of the Worlds"
 16. Professional who works a lot
 17. Decline
 18. "List of Demands (Reparations)" musician Williams
 19. Handyman's tote
 20. Roosters' mates
 21. Label that seeks unknowns
 22. Letters on security camera footage
 23. Work hard for
 24. Lasting bad memories, so to speak
 25. __ Jima